Bing tracking

Athletic Hall of Fame

The Augsburg University Athletic Hall of Fame was established to recognize those who have participated in the University’s long and proud athletic history, as well as to establish a means whereby alumni, students, and the public can be made aware of and take pride in Augsburg’s athletic tradition.

 

Athletic Hall of Fame Award Recipients

1973

Lyle Crose ’27

Oscar Hansen ’35

Arthur Hauser ’30

Harold Johnson ’15

John Kolesar ’30

Merrol Larson ’28

Si Melby ’11

Oswald Oudal ’27

James Pederson ’34

Charles Retrum ’34

Albert Thorson ’09

 

1974

Alf Harbo ’20

Philip Kildahl ’35

Luther Mona ’35

Richard Pautz ’37

Otto Rortvedt ’31

Luther Sletten ’29

 

1975

Ernie Anderson ’37

Harold Groth ’36

Norman Larsen ’34

Hoyt Messerer ’39

Edor Nelson ’38

Kenneth Schmit ’38

 

1976

Arthur Amundson ’32

Ralph Bergstrom ’35

George Kolesar ’33

Ernest Madsen ’31

Einar Nelson ’32

Alonzo Tapager ’27

 

1977

Stanford Nelson ’43

Gerald Person ’39

Clair “Doc” Strommen ’46

David Dillon ’50

  1. Luther “Lute” Olson ’56

Daniel Anderson ’65

 

1978

Rolf Harbo ’22

Roy “Kelly” Roth ’30

Duane “Red” Lindgren ’48

Jeroy Carlson ’48

Ed Saugestad ’59

Lloyd “Butch” Raymond ’63

 

1979

Alvin Severson ’27

Bert Sandberg ’50

William Kuross ’52

Richard Robinson ’59

Jack Osberg ’62

 

1980

Harold Ahlbom ’47

Roger “Bud” Leak ’50

James Kottom ’52

Stanley Baker ’57

 

1981

Donald Reimer ’53

Richard Green ’59

Charles Schulz ’64

Steve Strommen ’65

 

1982

Tom Hofflander ’57

Art Marben ’47

Dan Meyers ’65

Howard “Howie” Pearson ’53

Chris Wagner ’63

 

1983

Harold Aasen ’28

Henry Chapman ’40

Harvey Peterson ’52

Bruce Ranum ’64

 

1984

James Plumedahl ’57

Carl Casperson ’59

Paul Casperson ’60

 

1985

Louis Hansen ’28

Richard Martinson ’51

Richard Stensrud ’55

 

1986

Robert Howells ’50

Lowell Ziemann ’60

Byron Thompson ’65

 

1987

Russell Helleckson ’40

Irvin Nerdahl ’40

Bruce Gildseth ’62

Kinney Johnson ’65

Gerald “Jerry” Peterson ’67

 

1988

Ken Casperson ’70

Roy Gordon ’40

Dean Holmes ’57

John Ryski ’63

 

1989

Cordelia Coltvet Hoffman ’65

Lavonne Johnson Peterson ’50

Mary Jane Wanous ’49

Harold “Red” Hanson ’33

Wes Bodin ’55

Bruce Gibson ’57

Ron Stave ’58

Larry Junkermeier ’59

 

1990

Harold Erickson ’50

Cheryl Nelson King ’70

Donna Wang Leak ’52

Jim Roback ’63

Dick Thompson ’61

 

1991

Miriam Lundin Hoplin ’50

Joyce Anderson Pfaff ’65

Janis Mathison ’69

Vic Miller ’42

Dave Hagert ’52

Charles Daggett ’62

Ron Nelson ’68

 

1992

Barbara Laufenburger Baker ’57

Joey Halvorson ’65

James Haugen ’56

Dennis Kalpin ’61

Robert Slavik ’67

Robert Warzyniak ’66

Paul Zimmerman ’66

 

1993

Jim Agre ’72

Idelle Nornes Bagne ’50

Mike Good ’71

Gaylord (Corky) Hall ’71

Richard (Dick) Kelley ’72

Pat Marcy ’72

Dana Rae Holmes McIntyre ’81

Bruce Nelson ’71

Mary Timm ’81

 

1994

Frank Hawks ’59

Muriel Olson Hoplin ’51

Erling Huglen ’54

Robert R. Lockwood ’56

Daryl Miller ’69

Audrey Fraasch Moore ’55

Judith Olson Nelson ’65

 

1995

Sheldon Anderson ’73

Orla J. Christensen ’56

Gary Reuss ’65

William Ross ’74

Cindy Schendel ’76

Ron Scott ’62

Robert Strommen ’74

Larry Thompson ’74

Muriel Quanbeck Turrittin ’42

 

1996

Charles Blixt ’75

Douglas Conboy ’73

Dallas Ahrens Hagen ’69

Ronald Johnson ’72

Dean Kennedy ’75

William Nelson ’74

Bradley Olson ’73

Sylvia Brandt Sateren ’47

James Sviggum ’75

Gary Wilde ’73

 

1997

Brad Board ’70

Barbara Ekse Carlson ’48

Ray Dahlof ’74

Marilyn Pearson Florian ’76

Philip Hanson ’65

James Mastro ’73

Nancy Soli Mollner ’75

Mike Sack ’75

Mark Sandbo ’69

William Schmidt ’76

 

1998

Bart Davidson ’76

John Harden ’70

Gary Hughes ’78

Philip Lundin ’74

Suzanne Sienkiewcz Peterson ’81

Joyce Engstrom Spector ’70

Stephen Reinarz ’76

Jack Solem ’74

 

1999

David Boots ’79

Kathy Korum ’81

Jeff Swenson ’79

 

2000

Jon Bergherr ’76

Dave Cornell ’77

Darcy Debing ’77

Jane Helmke ’83

Kim Olson Miklya ’92

Jeff Nessler ’76

Cal Peterson ’65

Scott Smith ’76

 

2001

Richard Bain ’80

Jeff Blixt ’77

Greg Boone ’81

Karen Sterner Engel ’87

John Fahlberg ’68

Ronnie Henderson ’81

Carolyn Ross Isaak ’89

William Lundgren ’73

Philip Olson ’76

Julie Goldstein Yeazle ’83

 

2002

Brian Arvold ’80

Linda Berg Henke ’82

Terry Brown ’82

Brian Gauger ’80

Wayne Graves ’73

Rod Jonas ’77

Connie Lamon Priesz ’78

Lisa Svac Hawks ’85

Scott Whirley ’82

 

2003

Bob Adams ’83

Michele Boyer ’98

Kevin Gordon ’82

Ray Hamilton ’75

Melanie Herrera ’88

Robert LaFleur ’80

Jim Peterson ’78

David Trost ’81

 

2004

Bruce Arvold ’84

Stan Blom ’78

Mary Hall Duckson ’90

Shea Kennedy ’84

Steve Nayman ’83

Lisa Ness Trainor

Bob Schwartz ’82

Sue Thompson ’85

Bob Wick ’81

Dale Wolmendorf ’82

 

2005

Mark Anderson ’81

Jim Finch ’84

Steve Gliva ’85

Steve Grinde ’81

Mark Herzog ’85

Maggie McDonough ’79

Andrea (Haight) Swanberg ’91

 

2006

Julie Stepan Flaskamp ’92

Thomas Hall ’89

Peggy Kyllonen Meissner ’80

John Nelson ’86

Steve Nelson ’78

Kristi Ockuly ’95

Wayne Scholl ’86

 

 

2007

Mike Berry ’86

Bruce Johnson ’68

Steve Yeazle ’81

Jeff Stoks ’82

Fred Breitling ’87

Jeff Dahl ’74

Rebekah Ormsby ’97

Janel Schmidt Wahlin ’92

1957 Undefeated Women’s Basketball Team (inducted as a team)

 

2008

Greg Chmelik ’87

Mike Colehour ’78

Julie Hanson ’93

Mary Klinefelter Resch ’73

John Mayer ’88

Chuck Preiss ’87

Stephanie Simones ’98

Karl Sneider ’71

Joe Wabner ’83

 

2009

Bob Arvold ’82

Joel Engel ’87

Matt Farley ’88

Dallas Miller ’88

Ruth Olson ’60

Sonja Lee Payne ’91

Drew Privette ’89

Dan Roff ’82

Stefanie Lodermeier Strusz ’98

 

2010

John Beatty ’91

Reed Boltmann ’88

Jeff Dainty ’90l

Brian DeClercq ’81 (posthumously)

Natasha Hamann ’99

Ann Knutson Brovold ’74

Astrid Larssen ’97

Tom Weidner ’84

Don Wichmann ’89


2011

Michael Burkhardt ’81

Carrie Lind Cabe ’01

Stuart Engen ’86

Mitch Hegland ’91

Kara Seibel Hoard ’96

Matthew Kretlow ’91

Patricia Piepenburg ’69

Angela Rieger ’01

Donald Skoy ’73

 

2012

Allan Berg ’68

John Evans ’82

Jack Grengs ’88

Kurt Habeck ’91

Anne Richter ’86

Jennifer Coyle Rhoads ’97

Meg Schmidt Sawyer ’00

Timothy Tousignant ’91

 

2013

Dave Carlson ’93

Stan D’Andrea ’83

Ron Eggerichs ’88

Paul Elliott’83

Trudy Fairbanks ’85

Emily Miller ’00

Dan Nayman ’83

Gary Kroells ’93

Jodi West ’99

 

2014

Carl (CJ) Beurline ’94

Nicholas Fornicoia ’93

Joseph Hoialmen ’93

Julie (Reinke) Roff ’82

Tully (Kaiser) Schenkelberg ’00

Taunya Tinsley ’89

Daniel Wenzel ’93

 

2015

Luther Bakken ’72 – Men’s Track & Field
Barb Blomberg ’87 – Women’s Basketball
Scot Davis ’74 – Wrestling
Jeff Kaeppe ’95 – Football
Kerri Kangas ’98 – Softball
Paul Meissner ’78 – Men’s Basketball
Mike Pfeffer ’92 – Wrestling
Peter Rutili ’95 – Hockey

 

2016

Robert Anderson ’96 – Football
Amy Hyland Baretz ’87 – Softball, Volleyball
Bill Gabler ’94 – Wrestling, Football, Baseball
Bill Kriesel ’96 – Football
Tina (Kubes) Peterson ’92 – Volleyball, Basketball
Kevin Schiltz ’93 – Wrestling, Football
Jim South ’96 – Basketball, Baseball
Joel Tveite ’92 – Baseball, Basketball, Golf
Jodi (Divinski) Walfoort ’93 – Cross Country, Track & Field

 

2017

Marty Alger ’96 (Football/Wrestling)
Chrissy Baune ’02 (Cross Country/Track & Field)
Kristin Dragseth Wiersma ’91 (Volleyball)
Juli Gustafson ’92 (Softball)
Paul Holmquist ’79 (Hockey/Football)
Beth Petrik ’99 (Soccer)
Eric Rolland ’97 (Golf)
Bret Sharp ’92 (Wrestling)
Gary Thompson ’93 (Wrestling)

 

Augsburg University Athletic Hall of Fame

COACHING EXCELLENCE AWARD

 

2012

Larry Hoff ’66

Timothy Theisen ’93

 

2013

Jim Fischer ’70

Thanh Pham ’97

 

2014

Michael Eayrs ’72

Ronald Petrich ’69

 

2015
Brad Anderson ’88

 

2016

Derrin Lamker ’97

 

Augsburg University Athletic Hall of Fame

DISTINGUISHED ATHLETIC SERVICE AWARD

2013

Paul Grauer

Rev. David Wold

2015

Tom Witschen